Узгодження законопроєктів у сфері енергетики з Єврокомісією — це можливість для України інтегруватися в енергетичний простір ЄС
28 квітня 2020, 14:32
Про це заявила Голова Комітету ВРУ з питань інтеграції України до ЄС під час онлайн-обговорення «Імплементація Додатку XXVII до Угоди про асоціацію: прогрес, виклики та можливості».
Водночас Іванна Климпуш-Цинцадзе зауважила, що без змін регламенту Верховної Ради українській стороні не вдасться оперативно погоджувати законопроєкти з Єврокомісією.
«Ми вже почали цей процес переговорів щодо зміни регламенту, але для цього потрібне розуміння монобільшості, наскільки важливим для нас є оновлений Додаток XXVII, наскільки ми готові іти до тієї стратегічної цілі , яку собі поставили — членства в Європейському Союзі», — заявила Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Представник Директорату «Енергетика» Єврокомісії Адам Цветш зауважив, що Додаток XXVII — це серйозний інструмент, який Україна може використовувати, щоб рухатись вперед у процесі інтеграції до ЄС.
«Додаток XXVII — це унікальна річ, яку ми більше не використовуємо з жодною іншою країною. Ціль цього механізму — надати законодавчі пропозиції від Єврокомісії, щоб українські законопроєкти у сфері енергетики відповідали праву ЄС. Тут не йдеться про втручання у процес вироблення законопроєктів в Україні. Це суто консультативна робота, як допомогти Україні привести своє законодавство у відповідність до права ЄС і у такий спосіб пришвидшити інтеграцію в енергетичний простір ЄС», — заявив Адам Цветш.
Іванна Климпуш-Цинцадзе додала, що механізм консультацій України та ЄС в рамках Додатку XXVII— це не вимоги, а життєво необхідні можливості для українського бізнесу, громадян України та держави загалом. Вона повідомила, що на базі Комітету з питань інтеграції України до ЄС вже працює робоча група для розробки законопроєкту про засади впровадження політики євроінтеграції. У рамках цього законопроєкту буде запропоновано окремі зміни до регламенту Верховної Ради, які дозволять на інституційному рівні закріпити механізм консультацій щодо законопроєктів у сфері енергетики з Європейською Комісією. Але для ухвалення згаданого законопроєкту, вважає Іванна Климпуш-Цинцадзе, важлива підтримка різних фракцій, які заявляють, що підтримують євроінтеграцію.
Голова Комітету висловила сподівання, що Єврокомісія налагодить співпрацю з точки зору виконання своїх зобов`язань в рамках Додатку XXVII з Енергетичним співтовариством, бо в України значно більші амбіції, ніж просто членство в Енергетичному співтоваристві.
«Енергетична безпека — це складова нацбезпеки України. Ми зацікавлені в тому, щоб наші ринки функціонували за прозорими правилами, як це відбувається в країнах ЄС. Узгодження законопроєктів у сфері енергетики з Єврокомісією в рамках Додатку XXVII дасть Україні змогу демонополізувати і декорупціонувати сферу енергетики», — підкреслила Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.
В онлайн-обговоренні щодо імплементації Додатку XXVII до Угоди про асоціацію також взяли участь: віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Вадим Пристайко, т.в.о. міністра енергетики та захисту довкілля Ольга Буславець, представники Енергетичного Співтовариства, Представництва ЄС, народні депутати, представники Уряду та журналісти.