Учасники 16-го засідання Парламентського Комітету Асоціації Україна-ЄС обговорили посилення підтримки ЄС та двосторонніх відносин для протидії російській військовій агресії проти України, просування до справедливого, всеосяжного та тривалого миру; стан адаптації законодавства та реформи в України в контексті переговорів про вступ до ЄС; секторальну співпрацю та підтримку економічної стійкості України, зокрема у сфері торгівлі, енергетичної політики, транспорту та сільського господарства; також поглиблення міжпарламентської співпраці на шляху до ЄС.

Співголова ПКА з українського боку Вадим Галайчук привітав делегацію європарламентарів у Києві. «Я радий вітати Парламентський комітет асоціації в Києві вперше з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Ваша присутність тут є свідченням непохитної солідарності та підтримки Європейським Союзом України в ці складні часи», — сказав Вадим Галайчук. Він зауважив, що майбутнє Європи і її безпека безпосередньо пов’язані з ситуацією на передовій в Україні. За його словами, через невизначеність щодо підтримки США, важливо, щоби ЄС був готовий активізуватися. «Ставки надзвичайно високі не лише для України, а й для всього європейського континенту. Виклики безпеці, з якими ми стикаємося сьогодні, загрожують стабільності та миру всій Європі», — сказав Вадим Галайчук. Він додав, що європейська сім’я має діяти сильно та об’єднано, бо лише разом можна досягти справедливого і міцного миру.

Співголова ПКА з боку Європейського Парламенту Пекка Товері зауважив, що Україну та ЄС пов’язують спільні цінності і спільні інтереси. За його словами, Європейський парламент рішуче підтримував Україну – шляхом мобілізації фінансової підтримки, швидкого ухвалення законодавства, як-от механізму фінансової підтримки для України. Також європарламентарі наполягали на більш ефективних санкціях та створені юридично надійному режимі використання заморожених російських активів для компенсації та підтримки України. Пекка Товері запевнив, що відданість підтримці України з боку Європейського Парламенту не змінилася.

Щодо прогресу України на шляху до ЄС віцепрем'єрка України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина поінформувала, що зараз Україна разом з Єврокомісією здійснює скринінги законодавства, які мають бути завершені влітку. Скринінг за ключовим кластером «Основи» вже завершено. Однак на даний момент Україна не може рухатися вперед через члена ЄС, який блокує прогрес. «Ми повністю готові до відкриття кластеру «Основи». Щойно країни-члени ЄС досягнуть консенсусу, ми негайно представимо всі необхідні документи», — сказала Ольга Стефанішина. За її словами, Україна має амбіцію відкрити перемовини за усіма кластерами цього року.

Директорка Української служби в Генеральному директораті Єврокомісії з питань європейського сусідства та переговорів з розширення Анна Ярош-Фріс поінформувала, що процес перевірки прогресу України за першим кластером «Основи» завершено, звіт надіслали Раді ЄС. Тепер Рада ЄС має досягти одностайності щодо відкриття перемовин. Анна Ярош-Фріс також зазначила, що без відкриття кластеру «Основи» не можуть бути відкриті перемовини за іншими кластерами.

Перша заступниця голови української частини ПКА Іванна Климпуш-Цинцадзе наголосила, що інтеграція України до ЄС не повинна бути заручницею двосторонніх відносин, які можуть уповільнити прогрес як для України, так і для Європейського Союзу. «Ми хочемо переконатися, що маємо вашу підтримку і що можемо запобігти створенню будь-яких додаткових дорожніх карт, зокрема, щодо національних меншин, як передумови для відкриття перемовин за кластером «Основи»», — сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе. Вона, водночас, зауважила, що попри війну, важливо проводити реформи й дотримуватися балансу, щоби правові обмеження воєнного стану не переходили дозволені межі. Важливо підтримувати плюралізм медіа, гарантувати право опозиції мати слово і вплив у парламентських дискусіях, продовжувати реформу місцевого самоврядування, адже саме ці фактори були визначальними для стійкості України на початку повномасштабного вторгнення. Необхідно також підтримувати баланс між гілками влади в Україні, водночас, демонструючи єдність та згуртованість. Перша заступниця голови української частини ПКА Іванна Климпуш-Цинцадзе також наголосила на потребі посилення інституційної спроможності органів влади в Україні, в тому числі і парламенту та його комітетів.

Щодо міжпарламентської співпраці співголова ПКА з боку Європейського Парламенту Пекка Товері зауважив, що наразі триває робота, в тому числі на рівні спікерів Верховної Ради та Європейського парламенту щодо продовження тісної взаємодії. Це передбачає активний діалог між парламентами та співпрацю на рівні комітетів. За його словами, зараз також обговорюють можливе створення постійного підкомітету в Комітеті асоціації Україна-ЄС. Цей підкомітет міг би зосередитися на вступі України, забезпечуючи належне обговорення та виконання всіх законодавчих кроків.

За результатами засідання учасники ухвалили спільну заяву та рекомендації щодо питань, опрацьованих під час засідання.
Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

17 квітня 2025 10:01
16 квітня 2025 16:00
16 квітня 2025 09:45
15 квітня 2025 10:00
15 квітня 2025 09:50
14 квітня 2025 09:00
09 квітня 2025 09:23
04 квітня 2025 12:15
03 квітня 2025 16:35
02 квітня 2025 09:24