Іванна Климпуш-Цинцадзе подякувала експертам за довіру. «Хочу привітати себе з тим, що належу до команди, з якої троє опозиційних депутатів представлені у рейтингу тих, хто найбільше просуває інтереси України», – сказала вона.
Найбільшим провалом у зовнішній політиці голова Комітету вважає «саркофагізацію» принципу несуб’єктності України: «Нічого без України про Україну, нажаль, покладено, на мою думку, в труну».
Основною складністю для міжнародних партнерів у роботі з Україною, на думку голови Комітету, є непередбачуваність України: «Ми є проблемним партнером не тому, що у нас триває війна з РФ, а тому, що ми непередбачуваний партнер. Ми вимагаємо — дайте нам європейські та євроатлантичні перспективи, і одночасно робимо те, щоб Захід не хотів нам допомагати». Це, на думку Іванни Климпуш-Цинцадзе, стосується і реформи судової системи, яка протягом останніх двох років була заблокованою, і неспроможності сформувати антикорупційні органи, і спроби ухвалити у Парламенті те, що прямо суперечить Угоді України про асоціацію з ЄС. Йдеться про так званий законопроєкт про локалізацію №3739. Цей документ тимчасово, з 2022 року на 10 років, зобов’язує державні установи та підприємства під час публічних закупівель дотримуватися певної частки українських складових у предметі закупівлі вартістю понад 200 тисяч грн. У початковій редакції документ порушував взяті Україною зобов’язання в межах Угоди про асоціацію та Світової організації торгівлі. «Я особисто цілий рік боролася і вважаю це своєю особистою перемогою, що закон про локалізацію не був ухвалений з порушеннями Угоди про асоціацію з ЄС та з порушеннями правил Світової організації торгівлі», — заявила голова Комітету.
Найбільшим досягненням зовнішньої політики України у році, що минає, експерти назвали створення Кримської платформи. Це міжнародний консультаційно-координаційний формат, головна мета якого – деокупація Криму та повернення його Україні. Найбільшим провалом на дипломатичному фронті, за даними дослідження, є добудова російського газогону «Північний потік-2» та події довкола «вагнергейту».
Найбільш дружньою державою до України вже третій рік поспіль експерти називають Литву, друге місце посіла Велика Британія, далі у п’ятірці — США, Польща та Канада.
Ворогом номер 1 для України, як і торік, експерти назвали Росію. На другому місці — Білорусь, далі Угорщина та Китай. Замикає п’ятірку недружніх для України держав — Німеччина.
Пріоритетним питанням для України на 2022 рік 81% експертів назвали протидію російській агресії. На другому місці — європейська та євровроатлантична інтеграція України. Головною перешкодою для більш ефективної реалізації зовнішньої політики України 60% опитаних фахівців назвали війну Росії проти України. Загалом же, оцінюючи зовнішню політику України у 2021 році за п’ятибальною шкалою, опитані поставили українській владі трійку.