Головна > Текстові публікації > Новини

Угода про асоціацію

01 березня 14:46
Путівник для здійснення аналізу відповідності проектів законів зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та праву ЄС
посилання...
01 жовтня 15:13
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони посилання...

Діяльність Комітету

Відео Аудіо Фото

Медіа-архів

RSS

Члени Комітету з питань інтеграції України до ЄС зустрілися з делегацією МЗС Швеції

21 Фото

Зустріч членів Комітету та представники інших комітетів Верховної Ради з пані Послом ЄС в...

6 Фото

Комітет з питань інтеграції України до ЄС провів дискусію «Гендерна рівність в інтеграції до ЄС»

18 Фото

12 лютого 2024, 18:47

Комітет з питань інтеграції України до ЄС на першому місці у рейтингу відкритості

Рух ЧЕСНО провів черговий етап моніторингу відкритості роботи комітетів ВРУ в умовах дії воєнного стану. За підсумками цього моніторингу, Комітет з питань інтеграції України до ЄС розділив перше місце ще із шістьма комітетами — медицини, антикорупції, соцполітики, енергетики, організації влади та прав людини. Рейтинг складено за останнє півріччя 2023 року. Прозорість роботи комітетів оцінювали за такими параметрами: присутність у публічному просторі — наявність Youtube-каналу комітету з коректною назвою для пошуку і з посиланням на нього на офіційному сайті комітету; онлайн-трансляції засідань комітету з подальшим збереженням їхніх записів на Youtube-каналі (або будь-який інший формат, який передбачає відеофіксацію засідань і оприлюднення записів, але такий, що не викликає труднощів з їхнім пошуком); наявність Facebook-сторінки комітету; регулярне оновлення Facebook-сторінки комітету. Регулярне наповнення: наявність протоколів засідань і вчасне їх оприлюднення; наявність стенограм засідань і вчасне їх оприлюднення; наявність аудіозаписів засідань і вчасне їх оприлюднення; вчасне оприлюднення порядків денних засідань; інформування про рішення, які були ухвалені на засіданні комітету (наприклад, висновки комітету щодо законопроєктів у форматі новин тощо).

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС зазначила, що цінує високу оцінку відкритості роботи Комітету. «Нам дуже приємно, що Комітет сьогодні є серед лідерів і що нам це вдалося, але я буду з вами дуже відвертою. Я б хотіла наголосити на тому, що нам потрібно об’єднати зусилля громадських організацій, які моніторять роботу Верховної Ради України, зокрема, комітетів, і розуміти, що власне відбувається і наскільки ті критерії, які ви пропонуєте щодо відкритості комітетів, є суто формальними чи такими, що серйозно змінюють підхід у роботі комітетів», — сказала вона. На думку Іванни Климпуш-Цинцадзе, варто зосередитися не лише на формальних критеріях відкритості комітетів, а й на тому, щоби змінився підхід і організація їхньої роботи. Приміром, комунікація роботи Комітету з питань інтеграції України до ЄС відбувається за підтримки проєкту ЄС «Assiciation4U», але це не змінює ситуацію інституційно. Бо експертна підтримка європейських донорів органам влади України є тимчасовою. Важливо ж забезпечити робочий процес так, щоби Верховна Рада і її комітети мали власну інституцйіну спроможність. Для цього, за словами Іванни Климпуш-Цинцадзе, Комітет неодноразово звертався до керівництва Верховної Ради із вимогою збільшити інституційну спроможність Комітету, оскільки наразі у ньому працює лише дев’ять фахівців. Вони витримують найбільше серед усіх комітетів навантаження із опрацювання і надання висновків щодо відповідності законопроєктів праву ЄС та міжнародним зобов’язанням України в рамках європейської інтеграції. «Ми не маємо жодної відповіді від керівництва Верховної Ради на ці наші прохання. Ідеться про аналіз законопроєктів. А поза тим, наші співробітники виконують ще додаткову роботу…
Дев’ять працівників секретаріату, які сьогодні виносять на собі роботу євроінтеграційного Комітету, точно не можуть забезпечити системну роботу по висвітленню», — сказала голова Комітету. Вона подякувала представникам секретаріату, які взяли на себе додаткову роботу, щоби забезпечити наявність YouTube каналу Комітету, а також розміщення інформації і трансляцій засідань Комітету на YouTube та Facebook.


Рух ЧЕСНО, на думку Іванни Климпуш-Цинцадзе, міг би взяти на озброєння роботу, зокрема, з керівництвом Верховної Ради України, з керівництвом апарату ВР України над тим, щоби забезпечити саме інституційні зміни: «Власне кажучи, для того, щоби комітети продовжували бути відкриті, професійні, надавали всю інформацію, робили це швидко, якісно і коректно, вони би мали мати для цього інституційне забезпечення. Це означає люди, які працюють за цим напрямком в кожному комітеті. Без оцієї зміни ми з вами ніколи не матимемо системного підходу».

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС також звернулася з проханням до Руху ЧЕСНО докласти більше зусиль, щоби ми повернути прозорість роботи парламенту. «Ви, я думаю, скучили за тим, щоби бачити онлайн засідання погоджувальної ради ВР України. Ці засідання повинні транслюватися і повинні бути у відкритому режимі. Я думаю, що ваших зусиль і вашого голосу має вистачити для того, щоби нарешті ми повернулися до проведення погоджувальних рад у відкритому режимі», — сказала Іванни Климпуш-Цинцадзе. Також вона наголосила на необхідності відновлення доступу журналістів до парламенту та на засідання комітетів. Щодо відновлення прямих трансляцій засідань Верховної Ради —  Рух ЧЕСНО проводив опитування з цього приводу. 65% українців висловилися за відновлення цих трансляцій. Зараз, за словами Іванни Климпуш-Цинцадзе, показ засідань Верховної Ради відбувається у записі між другою і шостою годиною ранку. «Не думаю, що є багато бажаючих подивитися в цей час на те, що відбувається у Верховній Раді України. Навіть, якщо ми говоримо про запис — то ми маємо забезпечити, щоб цей запис потрапляв у той час, коли люди можуть подивитися», — зауважила голова Комітету. Вона також наголосила, що потрібно відновити контролюючу функцію парламенту під час воєнного стану, а також систему балансів і противаг, щоби Україна не втратила тих здобутків відкритого, демократичного суспільства, над якими працювала роками.