Іванна Климпуш-Цинцадзе взяла участь у експертному обговоренні щодо інтегрованого управління кордонами

29 травня 2025, 14:46

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе взяла участь у експертному обговоренні щодо взаємодії і координації у сфері інтегрованого управління кордонами. Учасники обговорили, які тематичні напрями політики є пріоритетними у сфері управління кордонами; як уникнути дублювання функцій та ефективно залучати нових зацікавлених учасників до реалізації завдань інтегрованого управління кордонами; як покращити взаємодію центральних і регіональних органів влади для успішної реалізації нової Стратегії  інтегрованого управління кордонами та які управлінські підходи та практики координації слід зберегти, а від яких відмовитись при розробці нового стратегічного документу. 

Ірина Сушко, експертка проєкту EU4IBM-Стійкість відзначила важливу роль Комітету з питань інтеграції України до ЄС у моніторингу виконання Україною стратегії інтегрованого управління кордонами. З 2021 по 2024 роки члени Комітету провели чотири виїзних засідання, під час яких було здійснено огляд угорської, словацької, польської та румунської ділянок кордону з Україною. «У даному випадку Комітет здійснював функцію моніторингу, контролю і роботи міжвідомчої робочої групи, і інтегрованого управління кордонами. Якщо я не помиляюся — якраз члени комітету, за згодою, є і членами міжвідомчої робочої групи. Ну і, власне, таким чином комітет здійснює такий потужний вплив, я вважаю, на реалізацію завдань стратегії», — сказала Ірина Сушко.

Ключовими питаннями «польових» засідань Комітету з питань інтеграції України до ЄС були:
інклюзивність процесу управління кордоном та можливість залучення представників місцевої влади в управління кордонами;
робота міжвідомчої робочої групи, зокрема взаємодія та координація всіх залучених до управління кордонами сторін;
проблематика «спільного контролю», активізація роботи з міжнародними партнерами, зокрема посилення співпраці ДПСУ з Фронтекс;
покращення пропускної здатності на кордоні через розвиток прикордонної інфраструктури на пунктах пропуску. У кожному протоколі Комітету зафіксовано необхідність першочергового вирішення однієї з найбільш відчутних проблем під час перетину кордону, — черг, як пасажирських, так і транспортних перевезень.
оновлення Стратегії та плану заходів у відповідності до вимог євроінтеграції та викликів війни.

«Комітет продемонстрував практику, яку варто продовжувати, а саме робота Комітету у сфері інтегрованого управління кордонами через засідання і оці польові виїзди — це важлива платформа для органів влади, яка була в період призупинення роботи МРГ. І головне, що під час цих виїзних засідань вдається досягти балансу учасників тому, що це чи не єдина можливість побачити і впритул поспілкуватися і з представниками громад, і з представниками місцевих органів влади, і з залученням міжнародних партнерів і представників центральних органів виконавчої влади», — зазначила Ірина Сушко.

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе зазначила, що увесь час, починаючи із 2020 року Комітет не полишав нагляду, моніторингу та контролю за виконанням стратегії інтегрованого управління кордонами і роботою координаційного центру міжвідомчої робочої групи. Водночас, вона переконана, що важливо забезпечити системність контролю за реалізацією інтегрованого управління кордонами. Вона також наполягла на потребі налагодження системнішої співпраці урядом та з місцевими органами влади у сфері інтегрованого управління кордонами. 

Іванна Климпуш-Цинцадзе зауважила, що цього літа очікується затвердження нової Стратегії інтегрованого управління кордонами. Вона вважає, що у відповідному плані заходів варто передбачити механізми парламентського контролю, які залишатимуться сталими незалежно від складу Верховної Ради та Комітету з питань інтеграції України до ЄС. Це, на думку голови Комітету, має бути закріплено інституційно.

Іванна Климпуш-Цинцадзе також звернула увагу на законодавчі прогалини у сфері примусового повернення, боротьби з транскордонною злочинністю та інші питання, які потребують ініціатив від уряду, але до яких парламент готовий долучатися. «Мені видається, що це якраз ті речі, які мали би виходити від уряду», — наголосила голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.

Вона переконана, що ще одним важливим інструментом моніторингу, контролю і самоперевірки у сфері інтегрованого управління кордонами є Звіт Європейської Комісії про розширення. «У ньому за 2024 рік так дуже дипломатично вказано, що це недостатньо, що двічі за 2024 рік відбувалися зустрічі МРГ. Мені видається, що це для нас із вами дуже чіткий дороговказ, ЩО би ми мали врахувати і можливість залучити наших європейських партнерів для того, щоби спільно рухати ці питання з підтримкою наших партнерів з Європейської Комісії», — підсумувала Іванна Климпуш-Цинцадзе.