Комітет з питань інтеграції України до ЄС розглянув законопроєкти щодо їхньої відповідності праву ЄС та міжнародно-правовим зобов’язанням України
13 січня 2025, 16:54
Комітет з питань інтеграції України до ЄС на засіданні 13 січня розглянув проєкт Закону №11139 про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення ефективності управління державним майном, вдосконалення процедур захисту прав кредиторів, механізму реалізації арештованого майна та наближення правових стандартів в Україні до європейських стандартів. Згідно з пояснювальною запискою, законопроєкт розроблено з метою покращення економічного потенціалу субʼєктів господарювання держсектору, поступового зняття мораторію на продаж майна господарських товариств, у статутних капіталах яких є частка держави та удосконалення механізмів реалізації арештованого майна шляхом проведення електронних аукціонів у дворівневій електронній торговій системі. Комітет з питань інтеграції України до ЄС, вже розглядав початкову версію законопроєкту та ухвалював висновок, що проєкт Закону у початковій редакції за своєю метою не суперечить Угоді про асоціацію та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, але потребує доопрацювання з метою дотримання принципу правової визначеності, а також визнав таким, що спрямований на виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції.
Доопрацьований проєкт Закону не передбачає суттєвих змін, якщо порівнювати його із початковою редакцію, внесеною на розгляд Верховної Ради, а його заявлена мета та основні положення щодо запропонованих змін до законодавства залишаються актуальними і у доопрацьованій редакції.
Щодо доопрацьованої версії Комітет ухвалив висновок, що проєкт за своєю метою не суперечить Угоді про асоціацію та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, але потребує суттєвого доопрацювання з метою дотримання принципу правової визначеності та усунення норм, які потенційно можуть призвести до порушення прав людини.
Проєкт Закону №12280 про внесення зміни до статті 323 Кримінального кодексу України. Законопроєкт пропонує передбачити відповідальність за спонукання малолітніх чи неповнолітніх до застосування заборонених у спорті речовин чи методів або призначення їм таких речовин чи методів, в тому числі за їхньою згодою або без для покращення спортивних результатів за відсутності медичних показань. Також збільшити розмір штрафу за здійснення зазначеного правопорушення, встановивши його на рівні від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (чинна норма до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Комітет ухвалив висновок, що проєкт Закону відповідає цілям Угоди про асоціацію та міжнародно-правовим зобов’язанням.
Проєкт Закону №12298 про внесення змін до Закону України "Про основні засади молодіжної політики" та деяких інших законів щодо сприяння розвитку молодіжної політики. Завданням законопроєкту, як вказано в його обґрунтуванні, є створення системного підходу до розвитку молоді в Україні, удосконалення форм, методів та інструментів молодіжної роботи, зміцнення інституційної спроможності суб’єктів молодіжної роботи, формування сприятливих умов для розвитку молодих осіб та їх інтеграції у доросле життя, посилення згуртованості молоді, її підготовка до післявоєнного відновлення та вступу до Європейського Союзу. За висновком Комітету, Проєкт Закону відповідає цілям Угоди про асоціацію та міжнародно-правовим зобов’язанням, водночас, потребує доопрацювання із урахуванням принципу правової визначеності.
Проєкт Закону №12368 про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо правових засад утворення та функціонування спеціалізованого адміністративного суду. У пояснювальній записці до проєкту зазначено, що він спрямований на встановлення засад організації та діяльності Вищого адміністративного суду, спеціальних вимог до суддів цього суду з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, учасниками яких є суб’єкти владних повноважень. Члени Комітету ухвалили висновок, що проєкт закону не суперечить зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та зобов’язанням в рамках правових механізмів Ради Європи, однак потребує доопрацювання.
Проєкт Закону №11446 про внесення змін до статті 39 Кодексу України з процедур банкрутства щодо відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство. Законопроєкт пропонує доповнити Кодекс України з процедур банкрутства нормою про те, що господарський суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо боржником пред’явлено докази платоспроможності на підставі яких, судом встановлено можливість боржника виконати зобов’язання та встановлено відсутність неплатоспроможності боржника. За висновком Комітету, проєкт Закону потребує доопрацювання відповідно до Регламенту 2015/848.
Проєкт Закону №12220 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення платоспроможності окремих державних підприємств у сфері енергетики, що перебувають у критичному стані. Як вказано у пояснювальній записці, згідно із Законом України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств» від 13 квітня 2017 р. № 2021-VIII (зі змінами), 1 січня 2025 року спливає термін, у який підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо державних вугледобувних підприємств, знімаються арешти та заборони відчуження майна у таких виконавчих провадженнях (крім рішень про виплату заробітної плати та інших виплат, передбачених соціально-трудовими відносинами), а справи про банкрутство державних вугледобувних підприємств не порушуються. Також 1 січня 2025 року спливає термін мораторію сплати боргів Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат». Зазначено, що скасування мораторію на виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо державних вугледобувних підприємств призведе до їх банкрутства та подальшої ліквідації. Відтак, законопроєктом пропонується продовжити дію мораторію до 1 січня 2026 року. Комітет ухвалив висновок, що положення проєкту закону не узгоджуються із окремими положеннями Рекомендації CM/Rec (2010) 12 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки, Керівних принципів ОЕСР щодо корпоративного врядування на підприємствах державної форми власності, водночас, можуть бути застосовані з метою досягнення цілей, передбачених статтями 472 «Заходи, пов’язані з суттєвими інтересами безпеки» та 143 «Винятки, пов’язані із безпекою» Угоди про асоціацію.
Проєкт Закону №12208 про внесення змін до Закону України "Про критичну інфраструктуру" щодо імплементації положень Директиви (ЄС) 2022/2557 Європейського парламенту та Ради від 14 грудня 2022 року про стійкість критично важливих об’єктів і скасування Директиви Ради 2008/114/EC. За висновком Комітету, проєкт Закону не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням України в сфері європейської інтеграції. Члени Комітету визнали законопроєкт як такий, що спрямований на виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції.
В частині дотримання законодавства про державну допомогу законопроєкт потребує отримання висновку Антимонопольного комітету щодо визначення належності та допустимості державної допомоги.
Проєкт Закону №12251 про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" щодо стимулювання вирощування українського тютюну та використання вітчизняної сировини під час виробництва тютюнових виробів. Автори законопроєкту в обґрунтуванні вказують, що його метою є створення умов для стимулювання вирощування тютюну на території України та використання вітчизняної тютюнової сировини для виробництва тютюнових виробів та тютюнових сумішей та дозволить підвищити надходження до державного бюджету України, а також створення нових робочих місць в тютюновій галузі. Члени Комітету ухвалили висновок, що положення проєкту закону не відповідають міжнародно-правовим зобов’язанням в сфері європейської інтеграції та Угоді про асоціацію та праву ЄС.
Щодо альтернативного законопроєкту №12251-1 члени Комітету ухвалили висновок, що проєкт закону не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням в сфері європейської інтеграції та Угоді про асоціацію, водночас потребує доопрацювання в частині приведення окремих його положень до вимог Підрозділу 1 «Національне регулювання» Угоди про асоціацію.
Проєкт Закону №12296 про внесення зміни до статті 136 Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" щодо можливості Бюро економічної безпеки України отримувати інформацію, що міститься у системі депозитарного обліку. Законопроєкт, як зазначено в пояснювальній записці до нього, розроблено з метою узгодження положень законів України «Про Бюро економічної безпеки України» та «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» щодо надання Бюро економічної безпеки України можливості отримувати інформацію, що міститься у системі депозитарного обліку. За висновком Комітету, проєкт Закону не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції.
Проєкт Закону №12311 про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо посилення протидії корупції та недопущення зловживань у сфері здійснення медико-соціальної експертизи. Законопроєкт, як зазначено в пояснювальній записці, створено з метою врахування результатів реформування системи медико-соціальної експертизи, розширення кола суб’єктів, які можуть бути відповідачами у справах про визнання необґрунтованими активів та їхнього стягнення в дохід держави, зокрема, шляхом включення до нього осіб, зазначених у підпункті «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». За висновком Комітету, проєкт Закону не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та праву Європейського Союзу.
Проєкт Закону №12337 про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення правового регулювання діяльності товариств з одним учасником. Законопроєкт, як вказано в обґрунтуванні, створено з метою імплементації корпоративного права Європейського Союзу. Запропоновані зміни спрямовані на удосконалення окремих положень Цивільного кодексу України, метою яких є забезпечення ефективної правової регламентації питання щодо створення та функціонування товариств з одним учасником, що мають відповідати й нормам європейського права. Члени Комітету ухвалили висновок, що проєкт Закону не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та праву ЄС.
Проєкт Закону №12320 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності. Метою законопроєкту, як вказано у пояснювальній записці, є створення ефективного механізму захисту прав адвокатів та гарантій їх професійної діяльності, що у свою чергу сприятиме реалізації конституційних прав громадян на професійну правничу допомогу. За висновком Комітету, проєкт закону не суперечить зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та зобов’язанням в рамках правових механізмів Ради Європи, однак потребує суттєвого доопрацювання з метою запобігання необґрунтонованому втручанню у право особи на свободу вираження поглядів.
Доопрацьований проєкт Закону не передбачає суттєвих змін, якщо порівнювати його із початковою редакцію, внесеною на розгляд Верховної Ради, а його заявлена мета та основні положення щодо запропонованих змін до законодавства залишаються актуальними і у доопрацьованій редакції.
Щодо доопрацьованої версії Комітет ухвалив висновок, що проєкт за своєю метою не суперечить Угоді про асоціацію та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, але потребує суттєвого доопрацювання з метою дотримання принципу правової визначеності та усунення норм, які потенційно можуть призвести до порушення прав людини.
Проєкт Закону №12280 про внесення зміни до статті 323 Кримінального кодексу України. Законопроєкт пропонує передбачити відповідальність за спонукання малолітніх чи неповнолітніх до застосування заборонених у спорті речовин чи методів або призначення їм таких речовин чи методів, в тому числі за їхньою згодою або без для покращення спортивних результатів за відсутності медичних показань. Також збільшити розмір штрафу за здійснення зазначеного правопорушення, встановивши його на рівні від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (чинна норма до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Комітет ухвалив висновок, що проєкт Закону відповідає цілям Угоди про асоціацію та міжнародно-правовим зобов’язанням.
Проєкт Закону №12298 про внесення змін до Закону України "Про основні засади молодіжної політики" та деяких інших законів щодо сприяння розвитку молодіжної політики. Завданням законопроєкту, як вказано в його обґрунтуванні, є створення системного підходу до розвитку молоді в Україні, удосконалення форм, методів та інструментів молодіжної роботи, зміцнення інституційної спроможності суб’єктів молодіжної роботи, формування сприятливих умов для розвитку молодих осіб та їх інтеграції у доросле життя, посилення згуртованості молоді, її підготовка до післявоєнного відновлення та вступу до Європейського Союзу. За висновком Комітету, Проєкт Закону відповідає цілям Угоди про асоціацію та міжнародно-правовим зобов’язанням, водночас, потребує доопрацювання із урахуванням принципу правової визначеності.
Проєкт Закону №12368 про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо правових засад утворення та функціонування спеціалізованого адміністративного суду. У пояснювальній записці до проєкту зазначено, що він спрямований на встановлення засад організації та діяльності Вищого адміністративного суду, спеціальних вимог до суддів цього суду з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, учасниками яких є суб’єкти владних повноважень. Члени Комітету ухвалили висновок, що проєкт закону не суперечить зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та зобов’язанням в рамках правових механізмів Ради Європи, однак потребує доопрацювання.
Проєкт Закону №11446 про внесення змін до статті 39 Кодексу України з процедур банкрутства щодо відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство. Законопроєкт пропонує доповнити Кодекс України з процедур банкрутства нормою про те, що господарський суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо боржником пред’явлено докази платоспроможності на підставі яких, судом встановлено можливість боржника виконати зобов’язання та встановлено відсутність неплатоспроможності боржника. За висновком Комітету, проєкт Закону потребує доопрацювання відповідно до Регламенту 2015/848.
Проєкт Закону №12220 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення платоспроможності окремих державних підприємств у сфері енергетики, що перебувають у критичному стані. Як вказано у пояснювальній записці, згідно із Законом України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств» від 13 квітня 2017 р. № 2021-VIII (зі змінами), 1 січня 2025 року спливає термін, у який підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо державних вугледобувних підприємств, знімаються арешти та заборони відчуження майна у таких виконавчих провадженнях (крім рішень про виплату заробітної плати та інших виплат, передбачених соціально-трудовими відносинами), а справи про банкрутство державних вугледобувних підприємств не порушуються. Також 1 січня 2025 року спливає термін мораторію сплати боргів Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат». Зазначено, що скасування мораторію на виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо державних вугледобувних підприємств призведе до їх банкрутства та подальшої ліквідації. Відтак, законопроєктом пропонується продовжити дію мораторію до 1 січня 2026 року. Комітет ухвалив висновок, що положення проєкту закону не узгоджуються із окремими положеннями Рекомендації CM/Rec (2010) 12 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки, Керівних принципів ОЕСР щодо корпоративного врядування на підприємствах державної форми власності, водночас, можуть бути застосовані з метою досягнення цілей, передбачених статтями 472 «Заходи, пов’язані з суттєвими інтересами безпеки» та 143 «Винятки, пов’язані із безпекою» Угоди про асоціацію.
Проєкт Закону №12208 про внесення змін до Закону України "Про критичну інфраструктуру" щодо імплементації положень Директиви (ЄС) 2022/2557 Європейського парламенту та Ради від 14 грудня 2022 року про стійкість критично важливих об’єктів і скасування Директиви Ради 2008/114/EC. За висновком Комітету, проєкт Закону не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням України в сфері європейської інтеграції. Члени Комітету визнали законопроєкт як такий, що спрямований на виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції.
В частині дотримання законодавства про державну допомогу законопроєкт потребує отримання висновку Антимонопольного комітету щодо визначення належності та допустимості державної допомоги.
Проєкт Закону №12251 про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" щодо стимулювання вирощування українського тютюну та використання вітчизняної сировини під час виробництва тютюнових виробів. Автори законопроєкту в обґрунтуванні вказують, що його метою є створення умов для стимулювання вирощування тютюну на території України та використання вітчизняної тютюнової сировини для виробництва тютюнових виробів та тютюнових сумішей та дозволить підвищити надходження до державного бюджету України, а також створення нових робочих місць в тютюновій галузі. Члени Комітету ухвалили висновок, що положення проєкту закону не відповідають міжнародно-правовим зобов’язанням в сфері європейської інтеграції та Угоді про асоціацію та праву ЄС.
Щодо альтернативного законопроєкту №12251-1 члени Комітету ухвалили висновок, що проєкт закону не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням в сфері європейської інтеграції та Угоді про асоціацію, водночас потребує доопрацювання в частині приведення окремих його положень до вимог Підрозділу 1 «Національне регулювання» Угоди про асоціацію.
Проєкт Закону №12296 про внесення зміни до статті 136 Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" щодо можливості Бюро економічної безпеки України отримувати інформацію, що міститься у системі депозитарного обліку. Законопроєкт, як зазначено в пояснювальній записці до нього, розроблено з метою узгодження положень законів України «Про Бюро економічної безпеки України» та «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» щодо надання Бюро економічної безпеки України можливості отримувати інформацію, що міститься у системі депозитарного обліку. За висновком Комітету, проєкт Закону не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції.
Проєкт Закону №12311 про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо посилення протидії корупції та недопущення зловживань у сфері здійснення медико-соціальної експертизи. Законопроєкт, як зазначено в пояснювальній записці, створено з метою врахування результатів реформування системи медико-соціальної експертизи, розширення кола суб’єктів, які можуть бути відповідачами у справах про визнання необґрунтованими активів та їхнього стягнення в дохід держави, зокрема, шляхом включення до нього осіб, зазначених у підпункті «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». За висновком Комітету, проєкт Закону не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та праву Європейського Союзу.
Проєкт Закону №12337 про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення правового регулювання діяльності товариств з одним учасником. Законопроєкт, як вказано в обґрунтуванні, створено з метою імплементації корпоративного права Європейського Союзу. Запропоновані зміни спрямовані на удосконалення окремих положень Цивільного кодексу України, метою яких є забезпечення ефективної правової регламентації питання щодо створення та функціонування товариств з одним учасником, що мають відповідати й нормам європейського права. Члени Комітету ухвалили висновок, що проєкт Закону не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та праву ЄС.
Проєкт Закону №12320 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності. Метою законопроєкту, як вказано у пояснювальній записці, є створення ефективного механізму захисту прав адвокатів та гарантій їх професійної діяльності, що у свою чергу сприятиме реалізації конституційних прав громадян на професійну правничу допомогу. За висновком Комітету, проєкт закону не суперечить зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та зобов’язанням в рамках правових механізмів Ради Європи, однак потребує суттєвого доопрацювання з метою запобігання необґрунтонованому втручанню у право особи на свободу вираження поглядів.