Польща розпочала головування в Раді ЄС

03 січня 2025, 08:32

1 січня 2025 року Польща розпочала головування в Раді Європейського Союзу, яке триватиме шість місяців — до 1 липня 2025 року. Це вже друге головування Польщі в Раді Євросоюзу. Нинішнє головування буде зосереджене на захисті європейської безпеки та зміцненні єдності в Євросоюзі. «Збройна агресія Росії проти України загрожує безпеці всього континенту, але це також війна проти принципів і цінностей, які представляє Європейський Союз. Польське головування докладатиме зусиль для поваги та просування їх в ЄС, наголошуючи на особливій ролі громадянського суспільства», — вказано у повідомленні польського головування в Раді ЄС. Зазначено, що Польща починає головування в Раді Європейського Союзу в часи невизначеності та занепокоєння. «Європа бореться з наслідками третього року збройної агресії Росії проти України та необхідністю зміцнення власної обороноздатності. Ми є свідками зростання геополітичної напруженості, ерозії заснованого на правилах міжнародного порядку та гібридних атак, спрямованих на європейську демократію та безпеку», — йдеться у програмі Польського головування. Відтак, Польське головування має намір підтримувати зміцнення європейської безпеки в усіх її вимірах: зовнішньому, внутрішньому, інформаційному, економічному, енергетичному, продовольчому та сфері охороні здоров’я.

Польща визначила ключові пріоритети на час свого головування в Раді ЄС. Це, зокрема:

Безпека
«Росія зруйнувала архітектуру безпеки в Європі – вона продовжує вести агресивну війну проти свого сусіда, нарощувати наступальні військові можливості та здійснювати гібридні атаки. Стратегічна мета Росії – перегляд міжнародного порядку та відновлення сфер впливу минулого. Це становить екзистенційну загрозу для Європи, найбільшу з часів завершення Другої світової війни», — вказано у програмі Польського головування. —
«Нам потрібні узгоджені та амбітні дії щодо європейської оборони, які доповнюють зусилля НАТО. Існує потреба підвищити оборонну готовність на основі збільшення військових витрат, зміцнення оборонної промисловості та усунення прогалин у обороноздатності». Зазначено, що Польське головування підтримуватиме ці заходи та сприятиме поглибленій дискусії щодо фінансування оборони в ЄС. Вказано, що держави-члени ЄС повинні збільшити витрати на оборону та підтримувати їх на рівні, відповідному загрозам: «Нам потрібна потужна підтримка обороноздатності та оборонної готовності, включно з оборонною промисловістю, що принесе користь підприємствам будь-якого розміру з усіх держав-членів. Підтримка ключової оборонної інфраструктури та інфраструктури подвійного призначення, як-от «Східний щит» і «Балтійська лінія оборони», також важлива. Вони зміцнять безпеку ЄС в цілому, захистивши нас від гібридних і військових загроз». Пріоритетом польського головування буде також посилення співпраці з НАТО і партнерами поза ЄС, здебільшого зі США, а також Сполученим Королівством, Південною Корею та інші країнами-однодумцями.

Захист людей та кордонів
«Європа має продовжувати свої зусилля для забезпечення належного рівня внутрішньої безпеки громадян. Уроки боротьби з пандемією COVID-19 та допомога Україні показали, що ЄС здатний надавати реальну підтримку державам-членам та реагувати на масштабні кризи», — вказано у програмі Польського головування.
Відтак, Польське головування працюватиме над створенням нових рішень для комплексного вирішення викликів, пов’язаних із нелегальною міграцією та безпекою на зовнішніх кордонах ЄС. Також над адекватною відповіддю на гібридні загрози, зокрема інструменталізацію міграції.

Протидія іноземному втручанню та дезінформації
«Авторитарні режими використовують дезінформацію для підриву соціальної та політичної єдності Заходу, а також для втручання у демократію, стабільність та безпеку ЄС та його партнерів», — йдеться у програмі Польського головування. Відтак, ЄС та його держави-члени повинні посилити стійкість демократії. Це вимагає здатності розпізнавати та усувати дезінформацію та іноземні маніпуляції, а також довгострокових зусиль у сферах громадянської освіти, формування психологічної стійкості суспільства та готовності до криз, підтримки та захисту незалежності медіа, які заслуговують на довіру, а також зміцнення громадянського суспільства. Польське головування підтримуватиме зусилля у цьому напрямі.

Енергетичний перехід
Головування Польщі а Раді ЄС наголошує, що надійність і впевненість у постачанні енергоресурсів має вирішальне значення для енергетичної безпеки ЄС. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ЄС скоротив імпорт російського газу та нафти приблизно на дві третини і повністю відмовився від імпорту російського вугілля. Водночас, зазначено, що попереду ще багато роботи. «Сьогодні енергетична безпека ЄС також полягає в тому, щоби громадяни та підприємства мали доступ до енергії в достатній кількості та за доступною ціною, без дискримінації будь-яких чистих джерел енергії. Ми також повинні взяти до уваги, що енергетичний перехід зробить нас більш залежними від технологій і менш залежними від палива в майбутньому. Тому Польське головування сприятиме діям, спрямованим на повну відмову від імпорту російських енергоносіїв», — йдеться у програмі.

Польське головування також має намір підтримувати розширення ЄС на основі заслуг. «Приєднання нових членів є геополітичним імперативом і можливістю поширити стабільність і зростання на всьому континенті», — вказано у повідомленні. Також Польське головування обіцяє підтримувати Україну та її відновлення, а також посилити тиск на Росію та її союзників, щоб якнайшвидше припинити війну. «Триваюча агресія Росії проти України також є війною проти принципів і цінностей, які проголошує Європейський Союз. Це свідчить про те, що демократія, свобода і верховенство права не дані нам раз і назавжди. Відповідно до Стратегічного порядку денного ЄС на 2024-2029 роки, основні європейські цінності, включаючи верховенство права, будуть керувати діяльністю польського головування – як внутрішньою, так і зовнішньою. Ми докладатимемо зусиль, щоб Європейський Союз їх поважав і підтримував», — вказано у програмі Головування Польщі в Раді ЄС.