Жозеп Боррель у Києві: Євросоюз на етапі підготовки нового пакету санкцій проти Росії
12 листопада 2024, 18:07
Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель відвідав Київ. Це його п’ятий візит до України за час повномасштабного вторгнення Росії. Жозеп Боррель заявив, що підтримка України з боку Європейського Союзу залишається непохитною.
На спільній прес-конференції з Міністром закордонних справ Андрієм Сибігою головний європейський дипломат розповів про підготовку Євросоюзом 15-го пакету санкцій проти Росії.
У новому пакеті ЄС планує обмеження на експорт російського скрапленого природного газу, від якого члени Євросоюзу досі залежні. Так, за останніми даними за жовтень Європейський Союз придбав 49% від загального обсягу російського СПГ. Натомість обмеження допоможуть країнам ЄС здобути більшу незалежність.
Ще одним важливим напрямом 15-го пакету санкцій планується унеможливлення для Росії обходу санкцій для забезпечення своєї воєнної промисловості західними компонентами. Зокрема, за повідомленнями від британського уряду, який за останні півтора роки вже запровадив свій найбільший пакет санкцій проти РФ, низка компаній з Росії, Китаю, Туреччини та Казахстану забезпечують постачання державі-агресору верстатів, мікроелектроніки та компонентів для безпілотників. «Нам потрібно посилювати заходи протидії обходу санкцій. Бо Росія не може виробляти нічого без іноземних запчастин, чипів, компонентів. Нам потрібно використовувати санкції щоби ізолювати промислові спроможності Росії. Щоб у них не було можливості імпортувати потрібні компоненти з іноземних країн", — заявив Боррель.
Українські військові неодноразово
наголошували, що у збитих ворожих цілях РФ було знайдено західні
компоненти. За даними Головного управління розвідки Міністерства оборони
України, якщо не буде посилено санкції, то у 2025 році РФ буде здатна
виробляти на 30% снарядів більше, ніж усі країни ЄС.
Також ЄС планує включення до цього санкційного пакету обмежень у сфері
ядерної енергетики, спрямування заморожених російських активів на допомогу
Україні та запровадження вторинних санкцій для запобігання обходу чинних
обмежень, що є дуже важливим в умовах активного використання Росією
лазівок у санкційному законодавстві. Наприклад, країни ЄС можуть
закуповувати змішане паливо, якщо воно не позначене як російське. У
зв’язку із цим, Європейське управління з питань запобігання зловживанням
та шахрайству OLAF вже розпочало розслідування щодо обходу Росією санкцій
у портах Туреччини, де відбувається заміна марки палива.
До кінця цього року у Раді Європейського Союзу головує Угорщина, яка системно протистоїть запровадженню обмежень проти Росії. Очікується, що активна робота над новим пакетом санкцій розпочнеться із початком головування Польщі у Раді ЄС, тобто на початку 2025 року.