Іванна Климпуш-Цинцадзе: що більше Захід підтримуватиме Україну зараз — то менше платитиме і потерпатиме у майбутньому

11 листопада 2024, 12:05

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе взяла участь у заході «Re:Open Zakarpattia 2024». Вона виступила у дискусії із назвою «Від добросусідства до нової Центральної Європи, як щита Заходу».

Іванна Климпуш-Цинцадзе зауважила, що сьогодні постала велика загроза перетворення Центральної Європа на опору Росії. «Щоби Центральна Європа не виявилася тим регіоном, який насправді, через свої страхи, через електоральне лідерство, а не відповідальне лідерство еліт, буде вважати, що комфортніше віддати щось на поталу автократії, на поталу жорстокості, диктатурі, варвару, агресору заради примарного виживання. А насправді цими діями буде лише запрошувати цього агресора і далі на свої терени, не усвідомлюючи цього. І насправді може поновити свій статус оплоту Росії, як це було до 97-го року. Чого, власне кажучи, і добивається Путін», — сказала голова Комітету. Вона нагадала, що свої наміри російський диктатор артикулював ще у грудні 2021-го року у листах до Джо Байдена та Єнса Столтенберга, в яких чітко вказав, що його ціллю є не лише Україна, а й повернення до кордонів 1997-го року. Відтак, Іванна Климпуш-Цинцадзе переконана, що важливим завданням для України зараз є робота з партнерами, щоби донести необхідність поразки Росії у цій війні: «Максимально на всіх рівнях, через раціональні, прагматичні, неемоційні аргументи, але з точки зору якраз того, як ти показуєш ось цю цінність і спільність національного інтересу, але, напевно, й інтересу для кожного громадянина окремого суспільства, як у Сполучених Штатах, так і в Україні, — донести, чому потрібно досягти того, що Росія має отримати поразку у цій війні». На даний момент, за словами голови Комітету, політичного консенсусу серед партнерів щодо цього немає. Вона переконана: що активніше і більше Захід підтримуватиме Україну зараз — то менше платитиме і потерпатиме у майбутньому.

Щодо розширення Європейського Союзу Іванна Климпуш-Цинцадзе впевнена, що ЄС має переглянути частину своїх політик для того, щоби бути і далі конкурентним. Також має хоча б частково переглянути способи ухвалення рішень, рівень і доступи до структурних фондів для членів і кандидатів на членство у ЄС. «Є багато речей над якими Євросоюз має працювати незалежно від того, чи будуть туди заходити країни Західних Балкан, Україна та інші кандидати. Для того, щоби і далі бути успішною спільнотою», — наголосила голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС. За її словами, саме недосконалість внутрішніх політик Євросоюзу сьогодні призводить до того, що деякі його члени, як от Угорщина, виторговують собі преференції в обмін на поступки щодо ухвалення певних рішень, зокрема, щодо допомоги Україні. «Ми вже бачили, як завдяки діям Угорщини нас намагалися загальмувати. Що відбулося? Угорщині вдалося відшантажувати в Європейського Союзу частину коштів, які для неї були заморожені. На жаль, цей процес вже на сьогодні не тільки про наше просування до членства в Європейському Союзі, чи наше намагання отримати запрошення до НАТО… Очевидно, що ми будемо мати ті чи інші прояви гальмування в перспективі, але це не означає, що ми не зможемо це подолати», — сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вона переконана, що приєднання нових членів до Європейського Союзу — це процес взаємовигідний і для ЄС, і для країн-кандидаток. І саме так потрібно це комунікувати. Водночас, щодо внутрішньої комунікації євроінтеграції в Україні голова Комітету переконана, що варто утриматися від гучних заяв та нереалістичних обіцянок. Натомість —зосередитися на щоденній роботі. «Нам теж треба дивитися на себе в дзеркало і розуміти, що ми вже отримали всі політичні аванси, які могли отримати. Тепер справа за складною роботою», — наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе. Вона закликала працювати над тими проблемами, на які Європейська комісія вказала у своєму звіті щодо України. Це, зокрема, стосується обмежень свободи слова, політичної цензури, недопредставленням різних політичних сил, окрім влади в українському медійному сегменті. «Тому це про те, щоб ми оцінювали себе адекватно, і не тільки весь час вказували на те, що нам хтось виставляє якісь претензії з того чи іншого приводу. Нам будуть виставляти претензії. Це буде складно. Хтось постійно буде пробувати гальмувати наш процес, але для того, щоби нам вдавалося краще — ми маємо все робити не на 100 а на 120 відсотків», — підсумувала голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.