Голова Комітету ВР з питань інтеграції України до ЄС зустрілася з Міністром енергетики Литви Дайнюсом Крейвісом

09 березня 2021, 09:15

Іванна Климпуш-Цинцадзе подякувала литовській стороні за послідовну підтримку суверенітету і територіальної цілісності України та зазначила, що покладає великі надії на візит Президента Литви Гітанаса Наусєди до України 18 – 19 березня.

«Українсько-литовська співпраця в галузі енергетики спрямовується на підвищення рівня енергетичної безпеки, розвиток енергетичного сектора та інтеграцію енергетичних ринків України до ринків ЄС», – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе і поінформувала пана Міністра про те, що на рівні Комітету опрацьовуються всі законопроєкти, які зареєстровані у Верховній Раді України, у тому числі ті, що належать до сфери енергетики і підпадають під дію Додатку XXVII до Глави 1 Угоди про асоціацію. Комітет аналізує їх на предмет відповідності Угоді про асоціацію та праву ЄС і спрямовує до Уряду з метою узгодження положень цих законопроектів з Європейською Комісією в терміни, визначені Додатком XXVII.

Уряд надіслав 27 законопроектів у сфері енергетики до Європейської Комісії і, на жаль, за 1,5 роки він не отримав жодного висновку від ЄК на предмет сумісності законопроєктів з відповідними положеннями acquis ЄС.

«Ми, як і Литва, вважаємо вкрай небезпечними і такими, що вимагають засудження та рішучої спільної протидії, плани Республіки Білорусь розпочати комерційну експлуатацію спроєктованої і побудованої Росією Білоруської АЕС. Більше того, я сподіваюся, що український Парламент знайде в собі сили, нарешті, ухвалити закон, який би повернув заборону на імпорт електроенергії в Україну як із РФ, так і з Білорусі», – підкреслила голова Комітету. Вона також висловила сподівання на підтримку Литви в синхронізації об’єднаної енергетичної системи України з європейською мережею системних операторів передачі електроенергії (ENTSO-E), що дозволить Україні від’єднатися до 2023 року від енергетичної системи Росії і Білорусі. Окрім цього, Україна планує ближчим часом приєднатися як партнер до Центру передового досвіду НАТО з питань енергетичної безпеки, який розташований у м. Вільнюс.

Своєю чергою, Дайнюс Крейвіс зазначив, що синхронізація енергосистем – це технічний і політичний виклик. Він поінформував про започаткування спільної українсько-литовської комісії в галузі енергетики. У контексті загроз, які становить спроєктована росіянами Білоруська АЕС, Міністр поінформував про законодавство Литви, що забороняє купувати електроенергію з небезпечних джерел. Литва не купує білоруську електроенергію. 70% електроенергії, що йде через Литву – білоруська, але Росія продає її, як свою, в Латвію. Відтак сторони обговорили зменшення залежності від РФ, яка може використовувати електроенергію, як інструмент тиску на наші держави.

Також співрозмовники обговорили корисний досвід Литви у використанні біомаси для опалення, що є дуже перспективною галуззю для співпраці між нашими країнами.
Окрім цього, Міністр зазначив, що Литва підтримує боротьбу України з будівництвом «Північного потоку 2», який становить загрозу не лише нашим державам, а і всьому ЄС.