Комітет з питань інтеграції України до ЄС провів позачергове засідання, присвячене Звіту Європейської Комісії щодо України в рамках Пакету Розширення 2024. У засіданні взяли участь пані посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова, віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко, голови Комітетів Верховної Ради та підкомітетів, а також представники громадянського суспільства.

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе зауважила, що виконання Україною своїх завдань і зобов’язань на шляху до Європейського Союзу відбувається в безпрецедентних умовах, адже працювати доводиться в умовах війни. Вона зауважила, що звіт Єврокомісії чітко вказує на ті ділянки, які потребують доопрацювання і посилення зусиль. «Мені трохи прикро читати, що велика кількість речей, які були рекомендовані до виконання нам минулого року, залишаються чинними». Вона звернула увагу, що вперше у звіті публічно зазначені серйозні проблеми, які в Україні є в царині демократичних свобод.

«Мені видається, що ми мали би на це звернути особливу увагу тому, що звіт визнає, що попри обмеження, які накладаються правовим режимом воєнного стану, одночасно, далеко не всі обмеження, які на сьогодні діють, є обґрунтованими. І якщо минулого року з точки зору свободи слова йшлося про необхідність повернення до плюралістичного ландшафту медійного після завершення дії воєнного стану, то на сьогодні нам вже рекомендують цей підхід змінити і вже зараз, під час воєнного стану повертатися до свободи слова, до свободи медіа. Забезпечити, щоби в Україні стали неприпустимими випадки переслідувань і тиску на журналістів, на представників громадянського суспільства», — сказала голова Комітету. Вона також привернула увагу до потреби більшої прозорості роботи органів влади. «Ідеться також і про нас з вами, колеги парламентарі. Про те, що, не зважаючи на нашу активну роботу, прозорості цій роботі не вистачає, контрольної функції парламенту не вистачає, її треба поновити. Права опозиції і далі продовжують утискатися, і потрібно дбати про те, щоби поновити ці можливості для опозиції», — наголосила ванна Климпуш-Цинцадзе.

Пані посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова зазначила, що звіт Єврокомісії щодо України в рамках Пакету Розширення 2024 є загалом дуже позитивним: «Попри війну Україна не відстає в євроінтеграційному процесі. По-друге, вона демонструє прогрес, за одним винятком (дуже виправданим винятком) у всіх сферах. Винятком є вільне переміщення робітників, яке не може бути забезпечене через воєнний стан. Прогрес є у кожній сфері і немає жодної сфери, де спостерігався б відкат». Пані посол, водночас, зауважила, що, є сфери, в яких Єврокомісія висловлює критику та зауваження, як от, децентралізація чи свобода слова, однак навіть попри це Україні нічого не заважає відкрити кластер «Основи». «У цьому звіті немає перешкод для наступних стадій (євроінтеграції)», — сказала Катаріна Матернова.

Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що зараз Україна на тому етапі, коли менш, ніж за тиждень завершить перший етап переговорів у рамках фундаментального блоку. «Так само і цей звіт він містить рекомендацію про те, щоби почати роботу з відкриття кластерів (їх шість всього в переговорному процесі) якнайшвидше. Я хочу звернути увагу, що мова йде про кластери, не перший кластер і не другий. Тобто це залежить від нашої спроможності, від політичної волі. Це справжній політичний пас, скажімо так, і лідерами Європейського Союзу, і українському уряду якраз перед тим, як буде сформований і проголосований Європейським парламентом новий склад Європейської комісії про те, що спроможність наша дозволить рухатись не в межах класичного підходу кластер за кластером, а ми можемо забезпечити більш широку роботу в цьому напрямку», — сказала Ольга Стефанішина.

Перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко наголосив на необхідності посилення інституційної спроможності органів влади на шляху європейської інтеграції. Він повідомив, що вже зараз ідуть переговори з європейською стороною з цього приводу. «Ми вже звернулися під час скринінгу до Єврокомісії, офіційно. Донесли цю позицію, що Україна потребує додаткових ресусрів саме для оплати праці у сфері державної служби. Я це відкрито повторюю. Зараз ведемо розрахунки скільки саме це, але мова йде про кілька додаткових мільярдів євро на кілька років, які допоможуть нам додатково до Ukraine facility укріпити державну службу», — сказав Олександр Корнієнко.

На засіданні були присутні представники Платформи громадянського суспільства. Також — експерти Лабораторії законодавчих ініціатив та інших організацій, які готували тіньовий звіт щодо прогресу України за кластером «Основи». Всі учасники засідання відзначили велику роль громадянського суспільства у процесі євроінтеграції.

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе, підсумовуючи засідання, сказала, що Комітет візьме до уваги всі зауваження і коментарі: «Це така спільна відправна точка, від якої ми продовжуватимемо далі діяти». За її словами, на основі інформації від уряду щодо скринінгу Комітет у концентрованому вигляді поширить цю інформацію серед членів парламенту і буде тим майданчиком, який допоможе краще зрозуміти, які ключові завдання очікують Україну у сфері євроінтеграції найближчим часом. Іванна Климпуш-Цинцадзе також закликала уряд до подальшої спільнодії та координації зусиль, щоби якомога краще оптимізувати роботу. «Це нам всім дало би можливість працювати не в авральному, а в системному режимі», — підсумувала голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

19 грудня 2024 09:24
18 грудня 2024 09:14
17 грудня 2024 09:00
16 грудня 2024 11:45
16 грудня 2024 09:14
16 грудня 2024 09:08
13 грудня 2024 11:47
12 грудня 2024 17:10
09 грудня 2024 08:59
06 грудня 2024 09:50