Головна > Текстові публікації > Новини

Угода про асоціацію

10 грудня 13:30
Україна пропустила майже всі терміни щодо імплементації законодавчих змін у сфері санітарних і фітосанітарних заходів Комітет з питань інтеграції України до ЄС на засіданні 9 грудня розглянув питання виконання Україною Угоди про асоціацію у сфері санітарних і фіто-санітарних заходів... докладніше...
01 березня 14:46
Путівник для здійснення аналізу відповідності проектів законів зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та праву ЄС
посилання...
01 жовтня 15:13
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони посилання...

Діяльність Комітету

Відео Аудіо Фото

Медіа-архів

RSS

Зустріч з Міністром енергетики Литви Дайнюсом Крейвісом

2 Фото

Восьме засідання Парламентського комітету асоціації

16 Фото

Участь Постійної делегації ВР України у 138 асамблеї Міжпарламентського союзу

26 Фото

02 квітня 2021, 09:48

Зелений сертифікат ЄС — як зміняться подорожі в Євросоюзі після 15 червня 2021

17 березня 2021 року Європейська Комісія представила пропозицію створити цифровий зелений сертифікат для безпечного вільного пересування в межах ЄС на час пандемії COVID-19. Цей сертифікат діятиме у всіх державах-членах ЄС.

25 березня депутати Європейського парламенту ухвалили рішення застосувати прискорену процедуру розгляду, щоб встигнути до літа затвердити зелений сертифікат. За термінову процедуру, яка дозволяє пришвидшити розгляд Європарламентом пропозицій Єврокомісії проголосували 468 голосів депутатів.
У цьому матеріалі пояснюємо — що таке зелений сертифікат і як зміняться подорожі в ЄС після його запровадження.

Що таке цифровий зелений сертифікат?

Цифровий зелений сертифікат — це цифровий доказ того, що людина:
•    вакцинована проти COVID-19;
•    отримала негативний результат тесту або
•    одужала від коронавірусу.

Основні характеристики сертифіката
•    Цифровий та/або паперовий формат;
•    наявність QR-коду;
•    безкоштовний;
•    двомовний — мовою країни, в якій виданий та англійською мовою;
•    безпечний та надійний;
•    діє в усіх країнах ЄС.

Як громадяни ЄС отримуватимуть сертифікати?
Відповідати за видачу сертифікатів буде влада краї-членів ЄС. Його видаватимуть в лікарнях, центрах тестування чи органах охорони здоров’я. Цифрову версію можна буде зберігати на мобільному пристрої. Доступна також буде паперова версія. Обидві — цифрова та паперова — матимуть QR-код, який містить важливу інформацію, а також цифрову печатку, щоб переконатися, що сертифікат справжній.

Як це допоможе вільному пересуванню?
Цифровий зелений сертифікат буде дійсний у всіх державах-членах ЄС. Це допоможе забезпечити можливість скоординованого скасування обмежень на пересування, які діють сьогодні. Під час подорожі кожен громадянин ЄС, а також громадяни третьої країни, що легально перебувають або проживають в ЄС, які мають цифрові зелені сертифікати, будуть звільнені від обмежень у пересуванні.

Як працюватиме сертифікат?
Цифровий зелений сертифікат містить QR-код із цифровим підписом для захисту від фальсифікації. Під час перевірки сертифікату буде скануватися QR-код та верифікуватися підпис. Кожен орган видачі (наприклад, лікарня, центр тестування, орган охорони здоров’я) має власний ключ цифрового підпису. Усі вони зберігаються в захищеній базі даних у кожній країні.Європейська комісія створить спеціальний шлюз. За допомогою цього шлюзу всі підписи сертифікатів зможуть бути перевірені по всьому ЄС. Особисті дані, закодовані у сертифікаті, не проходитимуть через шлюз, оскільки це не потрібно для перевірки цифрового підпису. Комісія також допоможе державам-членам розробити програмне забезпечення, яке органи влади зможуть використовувати для перевірки QR-кодів.

Чи зможуть громадяни ЄС, які ще не щеплені, поїхати до іншої країни ЄС?
Так. Цифровий зелений сертифікат має сприяти вільному пересуванню всередині ЄС. Це не буде передумовою вільного пересування, яке є основним правом в ЄС. Цифровий зелений сертифікат також може підтвердити результати тестування, яке часто вимагається відповідно до чинних обмежень щодо охорони здоров'я. Сертифікат є можливістю для держав-членів скоригувати існуючі обмеження з міркувань громадського здоров’я.

Чи матиме значення, якої вакциною люди вакциновані?
Держави-члени ЄС прийматимуть сертифікати вакцинації для тих вакцин, які отримали дозвіл ЄС. Держави-члени можуть також вирішити поширити це правило також на мандрівників з ЄС, які отримали іншу вакцину.

Які дані будуть у сертифікаті?
Цифровий зелений сертифікат міститиме ключову необхідну інформацію, таку як ім'я, дата народження, дата видачі, відповідна інформація про вакцину/тест/одужання та унікальний ідентифікатор. Сертифікати включатимуть лише обмежений набір інформації, яка необхідна. Цю інформацію країни, в які людина їздитиме, зберігати не зможуть. Перевірятиметься лише справжність сертифіката — хто його видав та підписав. Усі дані про стан здоров’я залишатимуться у держави-члена, яка видала цифровий зелений сертифікат.

Коли зелений сертифікат запрацює?
У березні Єврокомісія представила юридичну пропозицію щодо цифрових зелених сертифікатів. Європейський парламент та країни-члени ЄС повинні схвалити цю пропозицію. Держави-члени мають підготуватися до матеріально-технічного розгортання сертифікатів (видачі та перевірки). До літа Єврокомісія створить цифрову інфраструктуру, яка сприятиме автентифікації цифрових зелених сертифікатів. Держави-члени мають внести необхідні зміни в їх національні системи медичних карт. Запрацюють зелені сертифікати ЄС, за словами єврокомісара Тьєрі Бретона, 15 червня 2021 року.

Чи зможуть громадяни третіх країн отримати зелений сертифікат?
Громадяни ЄС, які мають легальні підстави подорожувати, зможуть отримати зелений цифровий сертифікат. Про це, як повідомляє  «Європейська правда», заявив речник Єврокомісії на брифінгу у Брюсселі. Негромадяни ЄС, за словами речника, також зможуть подати запит на отримання сертифікату. Їм потрібно буде надати всю необхідну інформацію, в тому числі про щеплення.
Після цього країни-члени мають оцінити, чи була надана необхідна інформація, і вирішити, чи видавати цифровий зелений сертифікат.
Речник Єврокомісії також пояснив, що є інша опція — Єврокомісія може ухвалити рішення про те, що сертифікати про вакцинацію третьої країни відповідають вимогам ЄС. І в такий спосіб ці сертифікати визнаватимуться на рівні із документом Євросоюзу.